Murat Şahin – TRT World Londra Temsilcisi

Murat Şahin – TRT World Londra Temsilcisi

Murat Şahin – TRT World Londra Temsilcisi

Türkiye’nin bakış açısı, yayıncılığın kalbi Londra’da; TRT World Londra Bürosu.

 

TRT World, dünyanın tüm dikkatinin yoğunlaştığı olayları tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışıyla aktarırken, dış politikada önemli bir aktör olan Türkiye’nin sesinin duyurulmasında da büyük bir rol oynuyor.

İngiltere’nin başkenti Londra. Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri. Tarihi dokusunu hiç kaybetmemiş yemyeşil bir kent.
Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı, ve London Eye gibi dünyaca ünlü yapılarla adeta bir açık hava müzesi gibi.
50’den fazla tiyatro, 140’dan fazla sinema salonu, 120 müze ve 100’den fazla sanat galerisine sahip olan bu kent ayrıca bir kültür ve sanat merkezi.10 milyon civarı bir nüfus barındıran şehir, kenti bir örümcek ağı gibi saran metro sistemiyle de ulaşımda dünyanın en iyilerinden.

Dünyanın önde gelen finans ve iş merkezlerinden biri olan Londra, aynı zamanda, başta Avrupa medyası olmak üzere, çok sayıda basın – yayın kuruluşunun da merkezine ev sahipliği yapıyor. BBC, Sky ve Reuters gibi medya devleri Londra merkezli. Ayrıca Guardian, The Times  gibi saygın yazılı medya kuruluşları da Londra kökenli.

Londra, yayıncılık alanında bir cennet. Dünya genelinde birçok televizyon kanalının, gazetenin, derginin ve İnternetten yayın yapan haber portalının Londra’da birer ofisi var. Bu, yayıncılara büyük bir insan kaynağı sağlıyor. Neredeyse her alanda, gündem ve/veya gündem dışı bir konuya ilişkin bir uzman görüşü arandığında, Londra’da bu kaynağa ulaşmak sadece dakikalar alıyor.

Bu kapsamda yayıncılığın çeşitliliği artıyor, içeriği zenginleşiyor. Tüm bu sebeplerden, Londra, küresel yayıncılık yapan kuruluşlar için tam bir cazibe merkezi.

Dünya medyasında tanınan spiker ve muhabirlerle birlikte, 50 kişilik editoryal kadro.

Yayıncılığın kalbi bu kentte, Türkiye’nin uluslararası alanda ilk İngilizce yayın yapan haber platformu TRT World’un de oldukça büyük bir bürosu var.

TRT World Londra Bürosu şehrin en merkezi yeri sayılabilecek Oxford Circus’ta bulunuyor. Burada kendi stüdyosu ve personeliyle 24 saat yayın yapabilecek kapasiteye sahip. TRT World’ün 24 saatlik yayın döngüsünün 6 saatlik bölümü Londra’daki stüdyolardan gerçekleştiriliyor.

Londra’daki haber merkezinde dünya medyasında tanınan spiker ve muhabirlerle birlikte, çoğu İngiliz vatandaşlarından oluşan yaklaşık 50 kişilik editorial kadro, alanları ile ilgili haberleri derleyip İstanbul’daki haber merkezine gönderiyor. Haberler İstanbul’da editörlerin ve müdürlerin kontrolünden ve onayından geçtikten sonra da yayına hazır hale geliyor.

Yine Roundtable ve Nexus gibi çok önemli iki tartışma ve haber programı da Londra’daki stüdyolarda hazırlanıp izleyici ile buluşuyor.

Avrupa ülkelerindeki önemli siyasi gelişmeler, seçimler bu merkezden izleniyor. Avrupa Birliği, NATO, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Lahey Adalet Divanı gibi uluslararası öneme sahip siyasi ve hukuki oluşumların yer aldığı bu coğrafyada, dünyanın gözünün üzerinde olduğu büyük zirveler ve toplantılar, yine TRT World Londra Büro çalışanları tarafından haberleştiriliyor.
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in de altını çizdiği gibi, TRT World haberciliğe yeni bir bakış açısı ve yorum getiriyor.

Günümüzde dünyanın tüm dikkatinin yoğunlaştığı olaylar Türkiye’nin etrafında şekilleniyor. Suriye krizi, mülteci sorunu, Irak’taki gelişmeler, İran’ın nükleer programı, Ortadoğu’daki çatışmalar, doğalgaz projeleri ve daha pek çok uluslararası etkileri olan mesele Türkiye’nin göbeğinde yer aldığı bu coğrafyada gerçekleşiyor.

 

TRT World, işte bu gelişmeleri tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışıyla aktarırken, dış politikada önemli bir aktör olan Türkiye’nin sesinin duyurulmasında da önemli bir rol oynuyor.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in de altını çizdiği gibi, TRT World haberciliğe yeni bir bakış açısı ve yorum getiriyor. TRT World, yayıncılığı, “insan merkezli bakış açısı”, “habercilikteki cesur perspektif” ve “meselelere derinlemesine bakış” olarak sıralanan üç ana temel üzerine inşa ediyor.

TRT World Londra Bürosu da medya sektörünün kalbinde yer almanın sağladığı olanakları kullanarak, yeryüzünde  yaşanan tüm önemli gelişmeleri, Türkiye’nin bakış açısıyla, İngilizce  olarak dünyanın her köşesine duyurmaya, anlatmaya, aktarmaya çalışıyor. Hızla değişen ve gelişen dünyanın unutulan değerlerini dile getirmeye, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin halklarının sesi olmaya gayret ediyor. Bunu yaparken de televizyonculuğun evrensel ilkeleri olan tarafsız ve doğru habercilik anlayışını kendisine en önemli değer olarak alıyor.