TRT Genel Müdürü İbrahim EREN

TRT Genel Müdürü İbrahim EREN

TRT Genel Müdürü İbrahim EREN

15 Temmuz ve medyaya dair…

Türkiye’nin darbeler konusundaki makûs talihi, 15 Temmuz’da yaşanan ibret dolu bir millet dayanışması ile bambaşka bir yöne dönmüştür.

Radyolardan yükselen kahramanlık türküleri bir dönemin darbe sembolü olmuşken, 15 Temmuz destanını yazan bu ferasetli millet hem radyosuna hem televizyonuna vatandaşı ve çalışanıyla omuz omuza verip sahip çıkmıştır. 15 Temmuz’a kadar girişilen ve yaşanılan darbelere uyumlu tavır sergileyen medya; o gece alışılmış olanın dışında bir davranış sergilemiş, ülkesine, bayrağına, bağımsızlığına, kendi seçtiği Cumhurbaşkanı’na sahip çıkmak için sokaklara dökülen milletle birlikte hareket etmiştir.

“Gençlik nereye gidiyor? Medya insanımızı esir mi ediyor? Sosyal medya gençleri tembelliğe mi itiyor?” gibi tartışmalar süredursun; FETÖ’nün hain darbe planı milletin sağduyu duvarına çarpıp yerle yeksan olurken, o gece yaşananların medyanın her mecrasında yankı bularak, milleti olandan bitenden yine milletin haberdar etmesinin, sosyal medyayı etkin kullanabilmesinin bu dayanışmada rolü büyük olmuştur. Radyosu, televizyonu ve yeni medya ağıyla kurumsal medyanın üstlendiği rol, milletin direnişiyle birleştiğinde güç kazanmış ve darbe girişiminin sadece ülke içinde değil, ülke dışında da doğru yankılanmasına aracı olmuştur.

Radyo ve ses özeline baktığımızda, teknolojinin gelişmesiyle evlerin başköşesindeki yerini önce televizyona sonra da bilgisayara kaptırdığı varsayılan radyo ise, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı sokağa davet eden konuşmasını, o anda araç kullanan birçok insana ulaştırmıştır.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, Türkiye’nin kamu hizmeti yayıncılığı yapan ilk ve tek medya kuruluşudur. Medya ve iletişimin gücünün bilinciyle hareket etmektedir. Ülkemizin içeride ve dışarıda içinden geçtiği zorlu süreçler, milletin sağduyusu, devletin ayakları yere basan politikaları ile bir bir atlatılırken, TRT de radyo, televizyon ve yeni medya mecralarında doğru ve hızlı bilgilendirmenin adresi olmaya devam etmektedir.  Özellikle yabancı dilde dünyaya yayın yapan ve güç odaklarının duymak ve görmek istemediği gerçekleri, mazlumun sesini tüm dünyaya duyurma amacında olan TSR (Türkiye’nin Sesi Radyosu) aynen TRT World gibi uluslararası mecrada gün geçtikçe güç kazanmakta ve referans kaynak olmaktadır.

15 Temmuz hain darbe girişimi bir musibettir elbette ama yeni bir uyanışa vesile olmuştur. Yeni Türkiye; milleti, siyasetçisi, sivil toplum kuruluşları ve medyası ile yepyeni bir şahlanışa imza atarken TRT bütün yayın kanallarıyla bu yeni şahlanışın ses bulduğu ve tüm dünyaya anlatıldığı adres olmaya devam edecektir.