TRT Genel Müdürü İbrahim EREN

TRT Genel Müdürü İbrahim EREN

TRT Genel Müdürü İbrahim EREN

Sözümüzün sesi TRT Radyoları…

TRT radyoları ses vermeye başladığı 1927 yılından bu yana, kurumsallaşmanın tüm niteliklerine sahip olarak yürüttüğü kamu yayıncılığında, hem hedef kitlesi, hem de içerik kaynağı olarak milletimizi hep ön planda tutmuştur. Diğer yayın araçlarının bulunmadığı yıllardan günümüzün çoklu medya mecralarının oluşumuna kadar ve bugün TRT Radyoları Türkçemizi en doğru, en yaygın ve en nitelikli kullanan yayıncı olmuştur.

En düzgün şekilde ve en berrak ifadelerle ses veren TRT radyoları, medyada gelenek inşa edici bir okul görevi görmüştür. Kullanılan Türkçe’nin dayandığı edebi dil zenginliği, Anadolu’nun binlerce yıllık birikiminden süzülmüştür. TRT radyoları, güzel Türkçemizi etkili bir farkındalıkla kullanarak yozlaşmadan zenginleşmesinde her zaman hayati bir işleve sahip olmuştur.

Kamu yayıncılığının temel görevlerinden olan ortak kültürün, dilin ve değerlerin korunması, geliştirilmesi anlamında TRT tüm yayın mecralarının öncüsüdür. Ülkemizin kadim edebiyat kaynaklarından, milletimizin ruh ve gönül dünyasından beslenen TRT, programlarda ortaya koyduğu yayın anlayışı ve buna uygun olarak projelendirdiği radyo ve televizyon kanalları ile de halkımızın gözdesi olmuştur.

İki örnek vermek gerekirse; TRT Türkü, Anadolu’nun “Binbir renkli ezgilerini” dinleyicimize taşırken, TRT Nağme de “Klasik Türk Müziği” eserlerinin yaşatıldığı en güçlü radyo kanalıdır.

15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında özgül ağırlığını bir kez daha yakından gördüğümüz TRT radyoları; yerelden küresele sözünü ve sesini hep iletecek ve yükseltecek; yani, hayatımıza sesle dokunmaya devam edecektir.