TRT Genel Müdürü Şenol Göka

TRT Genel Müdürü Şenol Göka

TRT Genel Müdürü Şenol Göka

Dünyanın neresinde olursak olalım, neresinde yaşamak zorunda kalırsak kalalım, mezar yerimiz burasıdır; Anadolu’dur. Kaderimiz anavatanımıza, bu coğrafyaya, Anadolu’ya bağlıdır. Biz Türkler için vatan toprağı, kalbimizin attığı yerdir.

Gurbete düşmüşlere sorun, hepsi memlekette mezar yerini çoktan almıştır. Bunun için öyle çok yaşlanmak da beklenmez; çocukların karnını doyurmak kadar önemlidir, vakti gelince başını koyacağın o bir avuç toprak. Anadolu’yla kurulan bağ sadece Türkler için böyledir zannetmeyin. Ülkemiz yüzyıllarca gariplerin, kimsesizlerin de sığınağı oldu. Bugün de bunun örneği çok. Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda geçen ay yayımlanan Evim Türkiye programına röportaj veren Avrupalı çift Türkiye için şöyle diyor: “Her ne olursa olsun bizim evimiz sonsuza dek Türkiye olacak. Öldükten sonra da burada kalacağız. Çünkü burası bizim evimiz, bizim dünyamız”.  

Dünyanın her yerindeki vatandaşlarımızı, soydaşlarımızı ve batının maddeciliği ile ikiyüzlülüğünden kaçan başka soydan insanları buraya; Anadolu’ya bağlayan görünmez yollar var. Bu yollar bizi hem vatana, hem birbirimize bağlıyor. Bir şarkı, bir ses, bir nefes bizi biz yapıyor. Bu yollardan en büyülüsü ise radyo.

Radyoculuğumuz bu yıl 90 yaşını bitiriyor; dış yayıncılığa başlayalı ise 80 yıl oldu. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, görsel mecra ne kadar büyürse büyüsün, radyo halen büyüsünü koruyor. Çünkü radyo sestir. Ses nedir? Ses nefestir. Bu nefeste hayaller var, sevgi var, memleket var, güven ve huzur var.

Nice yıllara. Radyo ile muhabbet ile.