TRT Genel Müdürü Şenol Göka

TRT Genel Müdürü Şenol Göka

TRT Genel Müdürü Şenol Göka

Ahmet Hamdi Tanpınar Ankara için, “Eteklerinde daima tarihin büyük düğümleri çözülüp bağlanmıştır” der ve bir akşam saatinde Ankara’ya bakarken aklından şunlar geçer: “…bana bir milletin tarihinin ne kadar uzun olursa olsun, birkaç ana vak’anın etrafında dönüp dolaştığı, birkaç büyük ve mübarek rüyaya, yaratıcı hamlenin ta kendisi olan bir imanın devamına bağlı olduğunu bir kere daha öğretti.”

O gece de bir düğüm çözüldü.

15 Temmuz 2016, Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik hain kalkışmanın yaşandığı bir kabus gecesiydi.  Bu kabustan, yine Ahmet Hamdi’nin vurguladığı o imanla, milletimizin gayretiyle çıktık. Çanakkale ruhu, bugünün düğümünü çözecek bir güç olarak yeniden tezahür etti. Sabah, mübarek bir rüyaya uyandık. Mazimizle yeniden bağlandık. Ne mutlu ki buna şahitlik ettik.

15 Temmuz gecesi, TRT Genel Müdürlüğü içindeki Haber Merkezimiz işgal edildiği hâlde Ankara Radyosu’ndan yayınımızı sürdürebildik ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün konuşmalarını milletimize ulaştırdık. Bu moralin de etkisiyle, milletimiz ülkesine ve TRT’ye sahip çıktı. O gece, akın akın TRT Genel Müdürlük binasına gelerek, göğsünü kurşunlara siper eden vatandaşlarımızla yan yana, yüz yüze, el ele olmak bizim için paha biçilemez bir onur. Haber stüdyomuzun ismini hemen akabinde 15 Temmuz Millet Stüdyosu olarak değiştirmek, milletimize duyduğumuz bu derin şükranın ifadesidir.

Radyovizyon aracılığıyla bir kez daha aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum.

Radyoculara da ne mutlu ki, o gece sesimizi, nefesimizi milletimize ve dünyaya duyurmaya devam ettiler. Yayınlarımızı kesintisiz sürdüren radyolarımıza ve ayrıca bölgelerimiz de dâhil olmak üzere binalarımıza gelerek ülkesine ve kurumuna sahip çıkan tüm yayıncı arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum.