Radyovizyon 23.Sayı

Radyovizyon 23.Sayı

Radyovizyon 23.Sayı

Bu sayımıza dek radyo yayıncılığını çeşitli yönleriyle taşıdık kapağa… Bu kez tohuma, yani yerel yayıncılığa yönelttik dikkatimizi… “Yerel Değerler ve Radyo” bu sayımızın dosya konusu…

Tohum toprakla buluştuğunda önce filiz verir, derken boy atar. Gövdeden göğe uzanan dallar çiçeklenmeye başlar ardından; sonrasında meyve verecektir.

Yerel radyoculuk, radyoculuğun tohumdur. Çiçeklenen dallar ulusal yayıncılığı, meyveler de uluslararası yayıncılığı betimliyor diyebiliriz. Tohumdan ağaca, yerelden küresele… Dalga dalga yayılıp büyüyen radyo sinyalleri misali…

Bu sayımıza dek radyo yayıncılığını çeşitli yönleriyle taşıdık kapağa… Bu kez tohuma, yani yerel yayıncılığa yönelttik dikkatimizi… “Yerel Değerler ve Radyo” bu sayımızın dosya konusu… Yine ülkemizden ve yurt dışından çok değerli yazar ve akademisyenlerin birikim ve deneyimlerini taşıdık sayfalarımıza… Dosyamızda yerel radyoculuğun Türkiye’deki tarihçesini ve durumunu, dünya ölçeğindeki önemini, kamuoyu oluşturmadaki etkin ve etkili gücünü, yurt dışında yayın yapan yerel radyoların kilit rollerini, yanı sıra yerel radyo kanallarının yaşadıkları sorunları etraflıca ele aldık.

Yerel yayıncılık; işlediği konular, verdiği haberler, mikrofona çıkardığı konuklar ve seçtiği müziklerle, öncelikle o kentin insanına seslenir. Yayınlar, sınırlı ve görece daha küçük bir topluluğun ilgisine hitap ettiği için dinleyiciye daha sıcak gelir; kendinden bir şeyler bulur, kendini daha yakın hisseder radyosuna… Yerel medya içinde önemli bir yer edinen yerel radyoculuk, hedef kitlesiyle doğrudan iletişim kurabilme yeteneğine sahiptir. Çünkü değerlerinizin ve kültürünüzün sesi olur, kentinizin tüm çeşitliliklerini yansıtır. Yayın yaptıkları coğrafyanın kültürünü ve değerlerini tüm dünyaya yansıtma, yereli küresele taşıma ve bağlama işlevini de üstlenmeleri yönüyle ayrı bir öneme sahiptirler… Ülkemizde kamu yayıncılığının atası olan TRT’nin, üç büyük kentimizde kent radyoculuğunu başlatmasının temelinde de bu düşünceler ve değerler vardır.

Yerel radyolar dinleyicisi için “aile” ise ulusal ve uluslararası yayın yapan radyolar “akrabasıdır” diyebiliriz. Her şey çekirdekten başlıyor, giderek büyüyor ve kocaman bir aileyi oluşturuyor. Yerelden küresele, küreselden yerele kültürlerin bağ kurmasına aracı oluyor radyo…

Dosya konumuzla bağlantılı köşelerimizden biri Radyo Akademi… “Benim Radyomda Bugün Ne Var?” başlıklı yazıda; radyosuyla farklı bir ilişki geliştiren dinleyici profilini okuyacaksınız; ki o profilde hasta yakınına müzik parçası armağan eden, akşam trafiğinden saniye saniye haberdar olan, bölgesindeki amatör spor kulüplerinin başarısını radyosundan öğrenen dinleyiciden söz ediliyor.

Kapak konumuzla bağlantılı bir diğer konumuz da Selçuk Üniversitesi’nin 22 yıllık radyosu Radyo Üniversite. Bölüm öğrencilerini mezuniyet sonrası meslek yaşamlarına uygulamalı olarak hazırlayan Radyo Üniversite, Konya kenti ve kentlisi sıcak ve sağlam bir bağ kurmayı başarmış yıllar içinde… Okuyacağınız söyleşi, yerel yayıncılığa akademik bir dokunuş olarak ilginizi çekecektir.

Yerel radyoculuk, radyoculuğun tohumudur. Tohumun cansuyu ise dinleyicidir. Cansuyunun sürekliliği, yerel radyo yayıncılığının yüz yüze olduğu sorunların çözülmesine bağlıdır. Dileğimiz budur.

Yaşamınızdan radyo eksik olmasın…