Radyovizyon 26. Sayı

Radyovizyon 26. Sayı

Radyovizyon 26. Sayı

Bu özel sayımızın dosya konusunu “Türkiye’de Radyo Yayıncılığının 90. Yılı ve Türkiye’de Dış Yayıncılığın 80. Yılı” olarak belirledik. Ülkemizde radyo yayıncılığı ve dış yayıncılığın dünü, bugünü ve geleceğini; EBU (Avrupa Yayın Birliği) ve ABU (Asya-Pasifik Yayın Birliği) medya üst yöneticileri ile, alanında uzman radyocularla ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden akademisyenlerin katkılarıyla masaya yatırdık. Radyonun ülkemizde bir asra yakın varlığının gelişimini ele aldığımız bu sayımızda kültürel mirasımız radyonun geleceğini de ele aldık.

 

Antika Sandığın Yükselen Sesi

Türk halkının evinde kendisi için çok özel ve değerli eşyalarını özenle korumak için koyduğu sandıkları vardır. Dedelerinin annesinden kalma, belki de teyzesinden; içi tarih ve kültür kokan antika sandıklardır. Her açıldığında bu sandıklar insana heyecan katar, nostalji yaşatır, geçmişe sürükleyip yok olan kuşakların hayatlarını resmettirir düşlerde; aynı bir radyo misali.

 

Türkiye’de radyo yayıncılığı tam 90 yıl önce başlamıştır. Bu yüzden radyo bizim antika sandığımız, tarihi ve kültürel mirasımızdır. Yanı sıra Türkiye; radyo yayınlarıyla tarihini, kültürünü, değerlerini, siyasi hedeflerini, politikalarını ve ideallerini uluslararası arenaya aktararak dış yayıncılık alanında da 1937 yılından itibaren boy göstermeye başlamıştır. Bu bağlamda, bu özel sayımızın dosya konusunu “Türkiye’de Radyo Yayıncılığının 90. Yılı ve Türkiye’de Dış Yayıncılığın 80. Yılı” olarak belirledik. Ülkemizde radyo yayıncılığı ve dış yayıncılığın dünü, bugünü ve geleceğini; EBU (Avrupa Yayın Birliği) ve ABU (Asya-Pasifik Yayın Birliği) medya üst yöneticileri ile, alanında uzman radyocularla ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden akademisyenlerin katkılarıyla masaya yatırdık. Radyonun ülkemizde bir asra yakın varlığının gelişimini ele aldığımız bu sayımızda kültürel mirasımız radyonun geleceğini de ele aldık. Antika sandığımızın hiç sönmeyen ve giderek yükselen o büyülü sesini gelin hep birlikte keşfedelim.

 

Radyo tarihtir. Zira İkinci Dünya Savaşı, tüm dünyada radyonun öneminin kavranmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Bu sayımızda, dünyada ve Türkiye’de önemli tarihsel ve siyasal olayların cereyan ettiği dönemlerde radyonun yadsınamaz değeri ve toplumdaki yerine değindik. Aynı zamanda ülkemizdeki radyoculuğun tarihine de oldukça geniş yer verdik.

 

Radyo her milletin kimliği, vatanının sesidir. Yeryüzündeki çok dilli ve renkli coğrafyalara sesinizi duyurmanın yoludur dış yayıncılık. Uluslararası yayıncılık değerleri, geleneksel dış yayıncılık hizmetleri, radyo ile yeni iletişim teknolojileri arasındaki ilişki, dış yayıncılıkta yeni bir mecraya kavuşan kamu diplomasisi gibi konuları irdelerken; dış yayıncılığın dünü, bugünü ve geleceğini de gözler önüne seriyoruz.

 

Radyo toplumsal gelişim ve dönüşümün motor gücüdür.  Asya’daki topluluk radyolarının üstlendiği bu değerli görev, radyonun demokrasi ve barış sürecine katkısını ortaya koymaktadır. Birçok Asya ülkesinin sosyal ve ekonomik durumunu iyileştirme maksadı güden radyonun yadsınamaz rolünü sizler için sayfalarımıza taşıdık.

 

Radyo vazgeçilmezdir. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi dekan, öğretim üyeleri ve öğrencilerine yönelttik bu soruyu: “Radyo neden vazgeçilmez?” Radyonun dünü, bugünü ve geleceğini bir arada değerlendirerek fikirlerini bizlerle paylaştılar; sayfalarımıza konuk oldular.

 

Radyo eğitimdir. Eğitim-öğretim yolculuğunuzun bir feneridir radyo. Bu bağlamda, Türkiye’de radyo yayıncılığı eğitimini, radyo sektörü ve eğitimi arasındaki uyumu, buna bağlı olarak radyoda kullanılan dilin önemi ve doğru kullanımını etraflıca ele aldık.

 

Radyo uyumdur. Bir asırdan fazla zamandır varlığını sürdürerek her türlü teknolojiye uyum sağlayan bu antika sandık, geleceğini düzenlerken sesini sosyal medya ve İnternetle yükseltiyor. Bu çerçevede, radyo-internet radyosu ve radyo-sosyal medya ilişkilerini gözler önüne serdik.

 

Radyo müziktir, sanattır, haberdir, güvendir, hayal kurmaktır, sadık bir arkadaştır, ülkeler arası köprüdür, üretmektir, kişiye özeldir ve daha niceleridir…

 

Sevgili okur, ya sizin için radyo ne ifade ediyor? Hemen gidin antika sandığınızı açın, size neler hissettirecekse radyo sizin için o’dur. Radyo sevdalısı olmak, kimi zaman hüzünlendiren kimi zaman coşkulandıran o büyülü sesin ritmine kendini bırakmak, hayallerine sarılmaktır belki de… Yaşamınızdan radyo, yüreğinizden büyülü sesler eksik olmasın.

 

Radyoyla nice yüz yıllara.