‘Radyovizyon’ dergisinin 20’nci sayısı yayımlandı

'Radyovizyon' dergisinin 20'nci sayısı yayımlandı

‘Radyovizyon’ dergisinin 20’nci sayısı yayımlandı

TRT’nin “Radyovizyon” dergisinin 20’nci sayısı okuyucular ile buluştu.

TRT Dış Yayınlar Dairesi, Radyo Dairesi ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığınca Türkçe ve İngilizce yayınlanan dergide “Asya-Pasifik’te Radyonun Rolü” teması işlendi.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, dergideki “Radyo Duygusaldır” başlıklı yazısında, Asya Pasifik Yayın Birliğine (ABU) üye ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesinin önemine işaret etti.

ABU’nun gelecek yıllarda yayıncılık alanında oynayacağı role ilişkin TRT’nin tam bir umut ve güven taşıdığını ifade eden Göka, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar ağırlıklı olarak radyo üzerinden sağlamlaştırılmaya çalışılan kardeşlerin işbirliği girişimleri, bundan sonra da yayıncılığın her alanında yayın teknolojisindeki öncü rolle birlikte güçlendirilecektir. TRT, üzerine düşeni yapmaya ve bütün imkanlarını bu işbirliğinin güçlendirilmesine seferber etmeye hazırdır. Bu duygusal coğrafyanın da iyi belirlenmiş hedefler doğrultusunda hızla işbirliğine yöneleceğine inancımız tamdır. TRT üyesi olduğu bütün uluslararası kuruluşlarda edindiği önemli tecrübeyi kardeş coğrafyamızın yayımcı kuruluşlarıyla paylaşmaya devam edecektir. Birlikteliğimizin bugün olduğu gibi bundan sonra da sürdürülmesi en büyük temennimizdir.”

ABU Genel Sekreteri Dr. Javad Mottaghi de 52’nci ABU Genel Kurulunun İstanbul’da yapılmasının önemine değinerek “Bu yılki Genel Kurul 2020’ye kadar devam eden eylem planının güçlendirilmesinde önemli bir platform olacaktır” ifadesini kullandı.

Dayanışma ve işbirliği vurgusu

TRT Dış İlişkiler Daire Başkanı Çağlan Tankur Yörümez de dergideki yazısında kurumun uluslararası ve bölgesel yayın birlikleri ile ilişkilerini değerlendirdi.

Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü hızla yaşandığını ve izleyici/dinleyici alışkanlıklarının değişime uğradığını belirten Yörümez, “Kamu hizmeti yayıncılığı tüm dünyada artan rekabet koşulları ve gittikçe zorlaşan maddi şartlarla karşı karşıya. İşte bu noktada, tüm dünyadaki kamu hizmeti yayıncılarının dayanışma ve işbirliği içinde olması büyük önem arz ediyor” görüşünü paylaştı.

TRT Dış Yayınlar Daire Başkan Yardımcısı Mümtaz Dizdarlar da ABU 52’nci Genel Kuruluna katılan yabancıları bilgilendirmek amacıyla “TRT’nin Dünü ve Bugününü” kaleme aldı.

Radyovizyon’un 20’nci sayısına Türkçe ve İngilizce www.trtradyovizyondergisi.com adresinden de ulaşılabiliyor.

Dünyanın en büyük yayın birliklerinden biri olan ABU, 68 ülke ve özerk bölgeden 275’i aşkın üyesi ile dünya nüfusunun yüzde 60’ına hizmet sunuyor. 50 yılı geride bırakan ABU’nun 52’nci Genel Kurulu, 24-31 Ekim tarihlerinde İstanbul’da toplanacak.

Muhabir: Merve Yıldızalp