TRT Genel Müdürü İbrahim Eren

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren

Televizyon ve radyo kanalları, izleyicisinin ya da dinleyicisinin ilgisini sürekli kendisinde tutabilmek için; kaliteli, özgün ve sürdürülebilir içerikler üretmeye mecburdur. Kaliteli ve özgün içerik üretimi, radyo ve televizyon kanalının, hedef kitlesinin talep, beğeni ve ihtiyaçlarını iyi tanıması ve buna karşılık da, söyleyecek yeni bir sözünün olmasının yanında gücünü kendi değerlerinden alan, kendi medeniyet köklerinden esinlenen ve diğerlerinin arasında farkıyla seçilebilen nitelikte işler yapmasıyla mümkündür.

Yayıncı kuruluşların, modern altyapı, teknoloji kapasitesi ve maddi güçle geliştirilebilir olan yatırımları, benzer seviyelerde olabilir. Dolayısıyla izleyiciyi ve dinleyiciyi kendine yöneltmek ve elinde tutabilmek noktasında asıl rekabet “içerik” üretiminde yoğunlaşmaktadır.

Aslında sunulan içeriğin, sunan medya kuruluşunun ruhu olduğunu düşünürsek, günümüz dünyasında medya sektöründeki asıl rekabetin “ruh dünyasında” sürdüğünü de ifade edebiliriz.

İçerik üretimi konusundaki rekabet bazen sadece medyanın görsel alanlarında yaşanıyor zannedilebilir. Hâlbuki radyo yayıncılığında da içerikte ciddi bir rekabet alanı söz konusu. Dün radyoculuğun alışılagelmiş içerik başlıklarını; haber, propaganda, eğitim, reklam, eğlendirme şeklinde tasnif ederken, bugün; kamu diplomasisi, tematik yayıncılık ve kişiselleştirilmiş içerik gibi yeni yönelim ve seçenekler bu tasnifleri dönüştürmüş ve değiştirmiş durumda. Ancak konu tasniflerindeki bu değişimin, TRT için değişmez ve olmazsa olmaz temeli; gözü ve kulağı dünyaya açık, yerli ve milli değerlerimizden esinlenen, özgün içerik üretimidir. TRT ailesi olarak biz, milletimiz için çalışmaya bu ruhla devam ediyoruz.

Biz Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak, milletimize kaliteyi ve özgünlüğü sunma sorumluluğunu hep taşıdık ve bunun gereklerini hep yerine getirmeye çalıştık. TRT televizyonlarına ve radyolarına yansıyan bütün işlerin, ekranı ve radyosu başındaki insanımızın ruh dünyasını etkilediğinin bilincindeyiz. Bu durum, son derece hassas bir tutum sergileme gereğini de beraberinde getiriyor. Bu hassas tutumu ısrarlı bir şekilde sürdürüyoruz, üzerimizdeki sorumluluğu da gururla taşıyoruz.

TRT için içerik; kalitedir, özgünlüktür, değerlerimizdir.