TRT Genel Müdürü İbrahim Eren

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren

Radyo ve 15 Temmuz

TRT radyoları, kurulduğu 1927 yılından günümüzün yeni medya mecralarının oluşumuna kadar, kurumsallaşmanın tüm niteliklerine sahip olarak yürüttüğü radyo yayıncılığında bugün olduğu gibi hep öncü konumdaydı. Teknolojinin gelişmesiyle evlerin başköşesindeki yerini önce televizyona sonra da bilgisayara kaptırdığı düşünülen radyo, aslında hep var olmaya devam etti. Radyo sinyali önce evlerden araçlara sonra akıllı cihazlara ve telefonlara taşındı.

Dijital teknoloji mekân, mesafe ve süre kavramını ortadan kaldırdı. Dünyada olan her ne varsa ulaşır, erişir, görür ve işitir hale geldik. Biz de TRT’nin radyo yayıncılığını son teknolojik gelişmeler doğrultusunda her an yenilemekteyiz. Radyonun, dönüşen teknolojiyle birlikte yeni bir işlevsellik kazandığını ve toplumsal dönüşümde önemli bir yeri olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bundan 2 yıl önce 15 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı televizyon başında olmayan Milletimize de radyolardan ulaştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Milletini, istiklaline ve istikbaline sahip çıkmaya davet eden konuşması, o anda araç kullanan birçok insanımızı da harekete geçirdi. 15 Temmuz destanını yazan bu ferasetli Millet, dijital çağın imkânlarıyla engelleri aşıp, hem radyosuna hem televizyonuna sahip çıktı.

FETÖ’nün hain darbe planı Milletin sağduyu duvarına çarpıp yerle yeksan olurken, o gece yaşananlar radyo, televizyon ve yeni medya ağıyla tüm dünyaya aktarıldı.

15 Temmuz’da yaşanan ibret dolu dayanışma ve birlik ruhu ile bambaşka bir yöne dönen ülkemizi ve Türkiye’nin yeniden şahlanışını bütün yayın kanallarımızla dünyaya aktarmaya, Milletimiz ve ülkemiz için her zaman daha iyisini üretmeye ve bunun için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.