Hakkımızda

Radyovizyon radyo yayıncılığını, radyocuları ve radyo dinleyicilerini konu edinen bir radyo dergisidir. Dönemin Radyo Dairesi Başkanı Sayın Genel Müdürümüz Şenol Göka’nın önerisiyle yaşama geçirilen ve ilk sayısı 2009 Temmuz’unda yayımlanan Radyovizyon, TRT tarihinin ilk radyo dergisi olma özelliğine sahip… Temmuz2009 -Ekim2010 tarihleri arasında 16 sayı yayımlanan dergi, verdiği uzun aranın ardından 15 Ocak 2015’te yayın yaşamına geri döndü. Okurlarıyla üç aylık periyotta, Türkçe ve İngilizce olarak buluşan dergi, tüm TRT radyo çalışanlarının doğal editörlük yaptığı bir ortamda hazırlanıyor.

TRT’nin Ankara, Antalya, Çukurova, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Trabzon’daki bölge radyolarından sağlanan haber, veri ve bilgi akışı çerçevesinde, TRT radyolarında yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşen yenilikleri, etkinlikleri ve duyuruları okura ilk elden duyuruyor.

TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın Radyo Dairesi Başkanlığı ile koordineli olarak yayıma hazırladığı Radyovizyon’un yayın kadrosu deneyimli yayıncılardan oluşuyor. Derginin Yayın Yönetmenliği’ni Dr. Süleyman Erdal yürütürken, Yayın Koordinatörlüğü’nü Şirin Sümer üstleniyor. Yazı İşleri Müdürü Eda Kotanoğlu Cardona ile editörler Radyo Dairesi Başkanlığı’ndan Olgu Tokdemir, Aksel Koçak ve Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığı’ndan Sultan Yanmaz, Didem Güneri Öztaşbaşı, Nurettin Turan ve Özlem Yalçın, 64 sayfalık derginin dolgun bir içerikle yayımlanması için bölge temsilcilikleri ile birlikte çalışmaları yürütüyor.

Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan Radyovizyon; üniversitelerin iletişim fakültelerine, akademisyenlere, yayıncılara ve yabancı misyona gönderiliyor. Yakında hakemli bir dergiye dönüştürülmesi planlanan Radyovizyon’u elektronik ortamda okumak isteyenler, istedikleri sayıya sayfamızdan tıklayabilirler.

Ele aldığı dosya konusunu akademisyenler eşliğinde işleyen Radyovizyon, günceli takip edip aktarırken, radyoya emek vermiş isimleri de sayfalarına taşımayı ihmal etmiyor. Dergide, usta radyocularla yapılan röportajlar, radyo anıları, yabancı dillere ait masaların çalışma ilkeleri, dinleyici mektupları ve program tanıtımlarının yanı sıra TRT’nin gerçekleştirdiği etkinlikler de makale, röportaj ve serbest yazı formlarıyla ele alınıyor.

Radyovizyon, bir radyo dergisi olmanın ötesinde, TRT’nin öncü ve lider kimliğinin bir yansıması olarak, ilgili çevrelere ilham ve güç veren eğitici bir kaynak olma özelliğine de sahip…

Radyoyu aynı zamanda okumak isteyen herkesi dergimiz sayfalarına bekliyoruz.